>
  1. התקשרו 0776707520
  2. אודותינו
  3. צור קשר
דף הבית
אתרי סקי
חבילות סקי
אודותינו
צור קשר 0776707520
  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מפולת שלגים

מפולת שלגים

כל גולש סקי או סנובורד ממוצע יסכים שמדובר באחד מענפי הספורט המהנים ביותר שקיימים (אם לא ה), אך אין זה סוד שלצד הכיף שבעניין ניצבים הגולשים בפני מספר סכנות, וחשוב להיות ער ומודע אליהן בכדי להימנע מפגיעה ולעבור את החופשה בשלום. אחת הסכנות הרציניות ביותר בהקשר זה הינה הסכנה להילכד במפולת שלגים. במאמר זה נתאר מהן בדיוק מפולות שלגים, כיצד הן קורות ומהן דרכי ההתמודדות איתן.מפולת שלגים, או בשמה הלועזי הנפוץ אבלאנש (Avalanche) הינה מצב בו כמות רבה של שלג הנצבר לאורך זמן בחלקו העליון של ההר קורסת ומדרדרת בפתאומיות במורד ההר. במהלך המפולת נוצר אפקט הידוע בכינויו "אפקט כדור השלג" ומשמעו שגם מפולת המתחילה מכמות קטנה יחסית של שלג המתגלגל מטה הולכת וצוברת נפח ותאוצה ככל שהיא מתקדמת, תוך שהיא מספחת אליה וגוררת איתה את כל הסלעים וגושי השלג שנמצאים בדרכה במורד ההר. בשל כך מפולות עשויות לשאת כמויות גדולות מאוד של שלג (עד מיליוני טונות) ולהתקדם במהירויות של מאות קילומטרים לשעה.
 

מפולת שלגים לא יכולה להיווצר בכל מצב, וישנם תנאים מסוימים בהם הפוטנציאל להיווצרות מפולות גבוה יותר. יש צורך כמובן בריכוז גבוה של שלג ובהר עם זווית שיפוע חדה מספיק. השלג נערם על ההר בצורה של שכבה על גבי שכבה. כל שכבה של שלג הינה בעלת דחיסות וצפיפות מעט שונה. מה שקורה במהלך התרחשות של מפולת היא שבשל שלל נסיבות שמייד נפרט, השכבות החלשות אינן יכולות להחזיק עוד את המשקל הרב שנצבר מעליהן ומנערות אותו מעליהן.

ברוב המקרים, הזרז להתרחשות המפולת הוא שינויים קיצוניים בתנאי מזג האוויר, מעברים חדים מקור לחום ושינויים בכיוון ועוצמת הרוח. כמו כן, רעשים חזקים או פעילות של בני אדם או בעלי חיים על ההר עשויים לגרור מפולות. מפולת השלגים טומנת בחובה 3 סכנות מרכזיות לגולשים הנקרים בדרכן, וכולן קטלניות: האחת היא כמובן פגיעה ישירה בגוף של שלג במשקל רב המדרדר במהירות ויכול פשוט "לדרוס" את הגולש; השנייה הינה סכנת היקברות מתחת לשלג ומוות כתוצאה מחנק; הסכנה השלישית כרוכה גם היא בהיקברות מתחת לשלג, אך גם במידה ויש פתח צר המאפשר נשימה, אף אדם לא מסוגל לשרוד זמן ממושך קבור בשלג, ובתוך פרק זמן של כחצי שעה צפוי מוות מהיפותרמיה. אם כך, מפולת שלגים אינה נושא שאפשר להקל בו ראש, וחשוב להכיר את כל דרכי ההתמודדות, ובעיקר ההימנעות מהיתקלות במפולות.

 

 

הוראות הבטיחות

באתרי הסקי במדינות המפותחות קיימת מודעות רבה לנושא המפולות ונקבעו נהלים וחוקים ברורים של אזורים בהם ניתן או לא ניתן לגלוש. כמו כן, בחלק מהאתרים מתפרסמת מדי יום ביומו "תחזית מפולות" המדרגת את הסיכוי להיווצרות מפולות בפסגות של המסלולים מ-1 (אין סכנה) ל-5 (סיכון גבוה מאוד) באמצעות חישוב של מזג האוויר ותנאי השלג. כמו כן, באתרים המפותחים יותר, נעשים פיצוצים מבוקרים שמטרתם לפזר ריכוזים גבוהים של שלג ובעצם יוצרים מפולות קטנות מכוונות בכדי למנוע מצב של מפולת גדולה יותר ובלתי מכוונת בהמשך (כך שאם במקרה אתם נבהלים בבוקר למשמע פיצוץ עז, אפשר להירגע).

באופן כללי, גלישה במסלולים המסומנים הינה בטוחה יותר בהקשר של סיכון למפולות, וזאת מאחר והמסלולים הינם מפוקחים והסביבה שלהם יותר מתוחזקת. בעת גלישת אוף-פיסט, מחוץ למסלולים, יש לנקוט משנה זהירות ושיקול דעת, תוך התחשבות בתנאי מזג האוויר, כמות השלג ורמת הסיכון שצוינה בתחזית. לגולשים מנוסים המרחיקים מאזור המסלולים מומלץ מאוד לקחת איתם משדר רדיו נישא שמאפשר לאתר ולחלץ אותם תוך זמן קצר במקרה של היקלעות למפולת שלגים. משדר שכזה ניתן להשיג כיום כמעט בכל אתר.

במידה וכל אמצעי הזהירות לא עזרו ובכל זאת מצאתם את עצמכם מסתכלים למפולת שלגים בעיניים – הנה כמה דברים ששווה לנסות:

  • היפטרו מייד מכל החפצים כבדי המשקל שאתם נושאים
  • נסו מהר ככל יכולתכם לנוע הצידה ולהימנע ממרכז המפולת. זה האזור בו המפולת כבדה וקטלנית ביותר.
  • במידה ונקלעתם למפולת קטנה יחסית ויש בסביבתכם חפצים כבדים ומוצקים שאפשר להיאחז בהם כמו סלעים או עצים, שווה לנסות. כך לכל הפחות תעכבו את היסחפותכם ואולי לא תיקברו תחת השלג.
  • במידה והשלג כבר סובב אתכם, נסו לשחות ולשמור תמיד את הראש והגוף מעל השלג. בעטו ברגליים והרימו את הידיים מעל השלג בתנועות שחיה.

לסיכום, הסכנה שבמפולות שלגים היא לא צחוק. חשוב מאוד להיות קשוב להנחיות ולאזהרות שהאתר מפרסם, להפעיל שיקול דעת בבחירת המסלולים, לשמור על עירנות במהלך הגלישה ולהימנע ככל האפשר מגלישה במקומות עם פוטנציאל גבוה למפולות, אך חשוב גם לזכור את הטיפים להתמודדות במקרה של היקלעות למפולת.

מאחלים שתהיה גלישה נעימה, מהנה ובטוחה!

 

טופס פנייה מהירה

חופשות קרובות
אתרי סקי
חבילות סקי
צור קשר