>
 1. התקשרו 0776707520
 2. אודותינו
 3. צור קשר
דף הבית
אתרי סקי
חבילות סקי
אודותינו
צור קשר 0776707520
 1. דף הבית
 2. מאמרים
 3. סוגי שלג

סוגי שלג

לא רק בעונות החורף, מכסה השלג חלק גדול משטחו של כדה״א ואף משחק תפקיד חשוב המערכת האקולוגית, זאת כי תפקידו במעגל החיים הוא ביצירת אפקט ״אלבדו״, החזרת רוב קרינת השמש בחזרה אל החלל, כך נשמר כדור הארץ מהתחממות יתרה.

פתיתי שלג הם בעצם גבישים בצורת פתיתי קרח היורדים מן העננים אל הקרקע, הם נוצרים בתהליך של הצטננות אדי המים בסביבה שבה הלחות היא גבוהה וטמפרטורת האוויר נמוכה.
 

החיים בשלג שונים וכך גם דרך חייהם של בני האדם, הצמחים בעלי החיים המתגוררים בסביבה המושלגת.
 

בישראל השלג כמעט ולא יורד, למעט צפון רמת הגולן והר החרמון, אלו אזורים גבוהים יחסית (1000-2000 מ׳ מעל גובה פני הים. מטר מעל גובה פני הים). בעבר היו מספר פעמים בהם יירד גם שלג במקומות הנמוכים יותר אך רק במקרים בודדים.
 

סוגי שלג

 
 • פודרה (Powder) - נמצא בפסגות ההרים ומקומות בהם הטמפ׳ לא עולה מעל האפס במהלך היממה כולה.
  זהו שלג בתולי (לא דרכו עליו מעולם) בעל מרקם אבקתי , נוצר בתהליך של הצטברות גבישי קרח על הקרקע . רך למגע וחביב במיוחד על גולשי הסקי והסנובורד. שלג מסוג זה הטוב ביותר לגלישת סקי במסלולים.
 • קראד (Crud) - זוהי שכבת ביניים הנוצרת על גבי שכבת פודרה שגלשו עליה. מצבו של השלג לא לגמרי ברור כיוון שחלק מהאיזורים נכבשו ע״י גולשים אחרים וחלק עדיין נותרו ללא פגע.
 • שלג עמוק (Deep snow) - שלג מסוג זה קיים במדרונות ההרים ומסלולי הסקי במשך מספר ימים, מבלי לעבור טיפול והסדרה ע״י כלי האתר. זהו שלג בעל עומק גדול במיוחד היכול להגיע של מטר אחד ואף יותר. בשל רובד העומק המשמעותי של השלג, הגלישה בו קשה ואינה מתאימה לגולשים מתחילים, זאת לעומת גלישה בשלג מהודק.
 • שלג מהודק (Packed snow) - שלג עמוק שעבר טיפול והידוק ע״י מנהלת האתר בכלים העומדים לרשותה.
  הכל העיקרי המבצע את ההידוק הוא ״חתול השלג״. הגלישה על שלג מסוג זה נוחה וקלה יותר מאשר בשלג עמוק.
 • סלאש (Slush) - כינוי לסוג שלג הנמצא בשלבי התמוססות ראשונים, זהו שלג רטוב ו״דביק״ המתאפיין בגושים גדולים של שלג. על אף שמקשה הדבר על הגלישה. היתרון הוא שגושי השלג שבו מרככים נפילות.
 • קראסט (Crust) - כיוני לסוג של בו קיימת שכבת קרח דקה מלמעלה, זאת עקב קיפאון של הרובד העליון של פתיתי השלג. סוג זה של שלג יכול להיווצר ממספר גורמים: גשם שקפא, שכבה עליונה שנמסה ואז קפאה שוב או שמש ישירה.
 • גבשושיות (Moguls) - קיימות בחלק ממסלולי הסקי, אלה הם בליטות קרח צפופות בגובה של כמה עשרות ס"מ,. הגלישה במדרון על גבי גבשושיות אינה בנויה לגולשים מתחילים בשל המאמץ הרב שיש להשקיע עם הברכיים והמיומנות הנדרת.
 • קרח (Ice) - שלג המפשיר וקופא מחדש. בד״כ יעדיפו גולשי הסקי לא להגיע לאיזורים שבהם ישנן שכבות של קרח והגלישה על הקרח מסוכנת ואינה מומלצת. באיזורים גבוהים בהם הטמפרטורות של מתחת לאפס נוהגים אתרי הסקי להשתמש בחתולי שלג לשבירת הקרח והכנת המסלולים לגלישה ליום שאחרי.
 • גולש (Goulash) - כינוי לשלג שהפשיר שלג בשלבי התמוססות מתקדמים. הגלישה בשלג שהפשיר אינה מהנה ואינה מומלצת, עם זאת היא אינה מסוכנת כמו גלישה על קרח. מסלולי סקי בהם ניתן למצוא שלג מסוג זה נמצאים בחלקים הנמוכים של ההרים ובמזג אוויר חם יותר.

באתרי הסקי, מלבד הסדרת המסלולים והאתר לנוחיות המבקרים והגולשים, נוהגי מנהלי האתרים להשתמש גם בשלג מלאכותי לחיפוי של קטעים חשופים של מסלולי סקי במסלול. הכרת השלג וסוגיו היא הכרחית לגולשים המעוניינים לבחור את אתרי הגלישה לצרכיהם האישיים.

הידעת?

כל פתית שקל הוא בעל מבנה ייחודי משלו (מסה, גודל, שטח פנים) ולכן בכל הנוגע לפתיתי שלג - אין שנייים זהים!

טופס פנייה מהירה

חופשות קרובות
אתרי סקי
חבילות סקי
צור קשר